Rozlučky se svobodou

O čem je loučení se svobodou?

Předsvatební rozlučka se svobodou se stala v našich středoevropských končinách celkem běžnou záležitostí a je v podstatě možné tuto událost již označovat jako tradiční. Rozlučky se svobodou byly převzaty z anglosaských zemí (bachelor party), kde mají tyto oslavy bohatší a delší historii. Nedá se však říci, že by se před svatbou loučili se svobodou jen obyvatelé euroatlantického prostoru. Každé náboženství na Zemi věnuje těmto specifickým předmanželským chvílím určitou pozornost a slaví svou rozlučku se svobodou po svém. Manželství není jen doménou křesťanství a všechna známá náboženství mají nějakou více či méně blízkou obdobu.

Například v Indii, kolébce hinduismu, se podle starých tradic nevěsta noc před svatbou vydává k nejbližší řece, aby po ní poslala sedm věnců upletených z lučních květin. Budoucí ženich má jiný úkol, den před svatbou rozdělává blízko města či vesnice velký oheň a
při večerních oslavách pak za asistence ostatních chodí po rozžhavených uhlících a na kůži se vypalují nejrůznější posvátné symboly.

Pokud se podíváme z Asie na jiný kontinent, například do Afriky, najdeme tu kmeny, které už sice většinu času žijí moderním životem, mají mobilní telefony a jezdí automobily, ale stále udržují tisíce let staré předmanželské tradice. Z nich je zajímavá například ta,
kdy mladý budoucí ženich musí celou noc před svatebním dnem stát na jedné noze na vysokém kůlu uprostřed vesnice. Ostatní obyvatelé jej hlídají jestli svůj úkol nešidí. Pokud ztratí rovnováhu a spadne, musí začít znovu. Dokud úkol nesplní, nemůže se oženit.
Nevěsta to má možná ještě těžší, protože ta musí být panna. Je třeba si ale uvědomit, že zmiňované africké kmeny posvěcují svatby v poměrně nízkém věku. Jde často o šestnáctileté manžele.

Ale nyní už raději zase zpátky domů. V našich zeměpisných šířkách je rozlučka se svobodou chápána jako setkání s přáteli, kteří přijdou podpořit budoucího ženicha nebo nevěstu. Společně si připijí na budoucnost a zavzpomínají na prohýřená studentská léta. Bývá zvykem, že rozlučka se svobodou pak vyvrcholí dámským nebo pánským striptýzem, který má symbolizovat jakousi poslední šanci pro nevěstu či ženicha pokochat se pohledem na nahé tělo někoho jiného než svého budoucího životního vyvoleného partnera.

Rozlučka se svobodou pro nevěsty

Je jasné, že pánská i dámská rozlučka se svobodou mají spoustu věcí společných, ale vykazují také určité odlišnosti. Nyní si popíšeme základní rysy a aspekty rozlučkové dámské jízdy.

Co přinést nevěstě na párty?

Samozřejmě záleží, kde se bude vaše akce konat. Takže nemá cenu zmiňovat to, že je třeba co pít a co jíst. Když ale budete slavit rozlučku v nějakém podniku, kde se servíruje pití i jídlo, nemá smysl něco podobného brát.
Důležitější je přinést nějakou drobnou pozornost. Často si kamarádky pro budoucí nevěstu připraví nějaký vtipný doplněk, který pak má nevěsta po celou dobu rozlučky na sobě. Může se jednat třeba o tričko s vtipným nápisem, šerpu, čelenku do vlasů nebo odznáček. Důležité je, aby bylo ve skupince dam jednoznačně rozlišitelné, kdo je ta šťastná budoucí nevěsta.

Náplň rozlučkové párty

Jak to tedy oslavit? Rozlučka se svobodou je sice sama o sobě trochu takové klišé a společenský kýč, ale to je na rozlučkách právě to milé. Nemusíte tedy složitě vymýšlet nějakou sofistikovanou zábavu na úrovni. Hlavně ať se nevěsta cítí dobře a pohodově. První možností je zaručená kombinace Limuzína - šampaňské - diskotéka. Dámská jízda je s luxusní limuzínou sktečnou jízdou ve velkém stylu, ale nemusí to vyhovovat všam. Někdo dá raději přednost klidu a pohodě v nějakém wellness centru. Rozhodně není nad to, se nechat hýčkat výřivkou a zrelaxovat své tělo před vstupem do manželství. To ale může být pro někoho zase příliš klidné a usedlé, takže další variantou je nějaký zážitek a třeba rovnou adrenalinový. Kdo se necítí na bungee jumping ten si třeba rád vychutná jízdu na lodi po Vltavě.

Pánský striptýz

Pánský striptýz je velmi častou a oblíbenou zábavou na dámských rozlučkách se svobodou. Někdy je to tak, že se celá akce nese pouze ve striptýzovém duchu. Dobré je ale nakombinovat od všeho něco. Takže je nejlepší variantou objednat striptéra na konec vaší plánované rozlučky jako zlatý hřeb večera. Pánský striptýz už totiž potom jen těžko něčím trumfnete. Ten pohled na vypracované tělo striptéra si je třeba dobře užít, protože vás pak už čeká celý život jen jeden chlap :-)

Rozlučka se svobodou pro ženichy

Jak už bylo zmíněno, dámské i pánské rozlučky jsou v mnoha ohledech podobné. Pánové mívají obecně ze sňatku větší obavy a pochybnosti a proto je třeba, aby byl kolektiv naladěn pozitivně a povzbudil ženicha na vybrané cestě.

Co přinést ženichovi na rozlučku?

Stejně jako v případě nevěsty je i u ženicha zvykem přinést nějakou tu pozornost. Oblíbené jsou například doutníky, které pak přijdou k chuti v pozdějších hodinách. Dalším častým prezentem je i flaška nějakého lepšího alkoholu. To však může být celkem nebezpečné v případě, že kolektiv chytne slinu. Proto raději opatrně. Vtipálci rádi nosí nafukovací panny a podobné záležitosti, ale nejlepší je zůstat u něčeho méně nafukovacího a užitečnějšího.

Jak to se ženichem oslavit?

Můžete vyrazit do hospody, strip-baru nebo třeba na paintball. Zkrátka zase jako u dam, to co komu sedí a kde se cítí nejlépe.

Dámský striptýz

Nevěsty to nerady vidí, ale na pořádnou chlapskou rozlučku se svobodou dámský striptýz prostě patří! Pokud jste tedy celou rozlučku neprožili ve strip-baru, je na jejím konci čas na striptýz. Ale pozor! Striptérku je třeba dobře vybrat a nejlépe u nějaké ověřené agentury, abyste měli jistotu, že vše klapne a ženich si svou předmanželskou párty náležitě užije.

Je manželství opravdu ztrátou svobody?

Samotné pojmenování rozlučky se svobodou jakoby vybízelo k úvaze tím směrem, že manželství je vlastně ztrátou svobody. Ale je tomu opravdu tak? Lidé se určitě neberou proto, aby byli méně svobodní nebo aby je jejich partner v něčem omezoval. Samozřejmě, že je třeba dělat ve vztahu kompromisy, ale ty nelze brát jako ztrátu svobody. Rozlučka se svobodou je tedy jen hodně nepřesné pojmenování veselých oslav před svatbou. Ale protože se toto označení v Česku už ujalo, nemá smysl hledat nějaké jiné nebo se pokoušet počeštit anglický termín Bachelor party.

striptérka nad patičkou stránky