Historie striptýzu

Samotnou podstatu striptýzu asi není nutné příliš rozebírat, každý ví o co jde. Jak je to ale s historií této formy erotického vystoupení? Kvůli nedostatku historických informačních pramenů nebudeme probírat pravěk nebo středověk a soustředíme se na historii novodobého "moderního" striptýzu.

Kde se vzal novodobý striptýz?

Striptýz je notoricky známý druh zábavy pro dospělé, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kde se vlastně striptýz vzal? Pojďme se nyní přesunout o mnoho desítek let zpět a probrat si první striptýz moderní historie, o kterém si dochovalili jakési záznamy. Mnoho historických pramenů se shoduje, že první veřejný striptýz předvedla 13. března 1884 v pařížské kavárně "Divan Fayouau" modelka francouzských malířů Yvetta. Tehdy se jednalo o vystoupení před uzavřenou společností. Tato show se setkala s nadšeným obdivem. Této události však předcházela ta nejdůležitější - Na pařížském náměstí Pigalle v roce 1883 vypukl mezi přítomnými ženami spor o to, kdo má hezčí tělo. Během nepřehledné situace jedna z přítomných žen vyskočila na pódium a odhazovala jednotlivé kusy oblečení, aby předvedla svou nahotu ze všech úhlů. Drtivá většina si přihlížení této události maximálně užívala avšak oficiální úřady tomuto aktu příliš nakloněny nebyly. Ona odvážná žena, vlastním jménem Mona, dostala za své opovážlivé chování pokutu 100 franků.

Policie zakročila

Zakročila policie, několik tanečnic bylo zatčeno a dostalo pokuty – a rozzlobení studenti odpověděli bitkami s policií, při nichž byl nejeden studentský cylindr rozčísnut policejní šavlí a které byly po dvou dnech ukončeny až policejním vpádem do Latinské čtvrti. Touhu Pařížanů a Pařížanek po erotice však pokuty a razie zastavit nemohly.

Jako první organizované a veřejné striptýzové vystoupení na scéně se připisuje tanečnici Jeanně de Lianové, která v roce 1907 předvedla své taneční vystoupení se svlékáním v proslulém pařížském Moulin Rouge.

Celá věc si ale od zábavního světa vyžadovala notnou dávku obezřetnosti a kreativity. Podívaná musela být vymyšlena tak, aby cenzura nezasáhla. A aby voyeuři byli uspokojeni. Vyřešit kvadraturu kruhu se povedlo právě v sále Le Divan Fayouau ve scénce nazvané Coucher d´Yvette (Yvette jde do postele). Z dnešního pohledu byla scénka velmi, velmi krotká. Po vytažení opony se za zvuku piana divákům naskytl pohled do soukromí dámského pokoje. Umělkyně (podle některých zdrojů jí byla Blanche Cavelli) vchází a zbavuje se rukaviček, kloboučku, sukně i korzetu a v jakési noční košilce uléhá do postele. Světla zhasínají, scénka končí. Přesto sklidila úspěch. Lest byla jednoduchá. Do hry se vtáhly "černé myšlenky" samotného publika. Protože nebylo myslitelné ukázat zcela nahou ženu a protože téměř nahá žena není nikdy nahá docela, bylo nutné spoléhat na divákovu erotickou představivost, vysvětluje Derval. "Představivost je totiž vždy o kousek před realitou, takže i když si neodložila poslední kousky, které ji zahalovaly, divák ji už nahou viděl. Narodil se striptýz."

Voyeur

Vystoupení dosáhlo takového úspěchu, že podobné scénky bylo nuceno zařadit do svého programu téměř každé varieté v Paříži. Objevila se vystoupení jako Liane chez le Médecin (Liane u doktora) či Le Bain de Maid (Služka se koupe). Ani většina z následovnic "Yvette" se nesvlékla donaha, nasměrovala však představení tak, že... jako by se vlastně svlékla. Zbytek byl na divákovi, který se svého partu zhostil se vší vášnivou fantazií. Lákalo ho totiž být v roli slídila, který nakukuje do soukromí, aby svou oběť nachytal v intimní, kompromitující situaci, aniž by o tom věděla. Potěšení mu přináší představa, jak by byla žena vyděšená, kdyby se o vpádu do svého soukromí dozvěděla. "Vzrušení je ale podtrženo i nebezpečím, které podstupuje voyeur. Ví, že kdyby došlo k odhalení, dostalo by se mu společenského trestu," připomíná Katherine Liepe-Levinsonová, autorka knihy Strip Show. Odhlédneme-li od prvoplánových vystoupení u tyče, sofistikovanější striptýzové show se starého pařížského know-how drží stále: čím více si pohrávají s divákovou imaginací, tím větší porci erotična nakonec nabídnou. A tak docela se nezměnila ani reakce konformní morálky. Pořád ještě erotické podívané dopřává i vzrušení z rizika, dodává Liepe-Levinsonová. Svědčí o tom podle ní třeba výzva někdejšího starosty New Yorku Giulianiho, aby všichni "slušní občané" fotografovali a natáčeli "devianty", kteří do striptýzových klubů vcházejí.

Z počátku byl striptýz předváděn ve scénkách s poetickými názvy, jako například Diana u lékaře, Koupající se dáma, Zuzana za poledního vedra. Postupně se však vloudila do polosvěta také próza ve scénkách typu Návrat z plesu nebo Hledání blešky.

Striptýz se tak začal intenzivněji předvádět ke konci první světové války a postupně se díky své obrovské popularitě rozšířil do celého světa. Naší agentuře Striptýz Show je ctí nabídnout Vám trochu toho "Pařížského" umění v podání našich sexy striptérek a striptérů. Neváhejte a objednejte si erotickou show kamkoliv .

striptérka nad patičkou stránky