Víte kdo je burleska a co je burleskní tanec?

Burleska

Jak vznikl burlesque dance a představení burleska?

Víte, že burleskní tanec z anglického slova burlesque dance  je druh zábavného tance, který v sobě kombinuje prvky komedie, kabaretu a erotiky? Tento druh tance má velmi bohatou historii, která sahá až do 17. století, kdy byl populární v Evropě.

 

Historie burleskního tance

Původně se jednalo o taneční formu, která se vyskytovala na lidových slavnostech a oslavách. Během 19. století se však stal populárním také v divadlech, zejména v Paříži a Londýně, kde se začal vyvíjet do podoby, kterou dnes známe.

V roce 1868 byl v Paříži otevřen první kabaret s názvem "Le Chat Noir", kde se poprvé objevil burleskní tanec v moderní podobě. Kabaret byl velmi populární a brzy se stal symbolem pro francouzskou uměleckou scénu.

V 20. století se burleskní tanec dostal do Spojených států amerických, kde se stal součástí populární kultury a získal si velkou popularitu. Během 40. a 50. let byl burleskní tanec velmi populární a mnoho hvězd jako například burleska Gypsy Rose Lee a Sally Rand se staly ikonami této formy umění.

 

Současný burleskní tanec

Dnes se burleskní tanec stal svébytným uměleckým směrem, který se neustále vyvíjí.  Je populární po celém světě a je součástí mnoha festivalů a soutěží.

V současnosti se burleskní tanec vyznačuje především krásnými kostýmy, vysokou úrovní taneční techniky a choreografie. Důležitou součástí burleskního tance jsou také humor a kreativita, které přispívají k celkovému zážitku ze show. Díky nám jsou burlesky dostupné pro města jako je Brno nebo Ostrava. Naše agentura vám totiž může nabídnout burleskní tanec i v Brně a po celé Moravě.

Kdo jsou burlesky?

Burleskní tanečnice neboli burlesky jsou klíčovým prvkem této formy umění, a to díky svému talentu, kreativitě a schopnosti diváky bavit.Existuje mnoho slavných burleskních tanečnic, ale jedna z nejvýznamnějších a nejvíce ikonických je bezesporu Gypsy Rose Lee.

Burleska Gypsy Rose Lee se narodila v roce 1911 v Seattle a jako dítě se věnovala vaudevillu, tedy divadelnímu žánru, který kombinuje různé formy umění, jako jsou například zpěv, tanec a akrobacie. V roce 1928 se přestěhovala do New Yorku a začala pracovat jako striptérka v nočních klubech.

Během 30. let se Gypsy Rose Lee stala jednou z nejpopulárnějších burleskních tanečnic v Americe. Vyznačovala se nejen svým krásným vzhledem a šarmem, ale také svou inteligencí a vtipem. Byla schopná bavit publikum nejen svým tancem, ale i svými humornými monology a písněmi.

Největší slávu však umělkyně Gypsy Rose Lee zažila v 40. letech, kdy se stala hvězdou brodwayského muzikálu "Gypsy". Tento muzikál byl inspirován jejím životem a kariérou a byl velmi úspěšný. V roce 1962 byl dokonce natočen filmový muzikál "Gypsy" s Natalie Wood v hlavní roli.

Burleska Gypsy Rose Lee byla nejen slavnou burleskní tanečnicí, ale také spisovatelkou a herečkou. Napsala několik knih, včetně autobiografického díla "Gypsy: Memoirs of America's Most Celebrated Stripper" a hrála v několika filmech.

I po své smrti v roce 1970 zůstala burleska Gypsy Rose Lee jednou z nejvýznamnějších a nejikoničtějších burleskních tanečnic v historii. Její přínos pro tuto formu umění je nezpochybnitelný a její vliv se projevuje dodnes.

 

Návaznost burlesque na striptýz

Burleskní tanec je často srovnáván se striptýzem, ale jedná se o dvě odlišné formy tance. Striptýz je čistě erotický tanec, který má za úkol diváka vzrušovat. Na druhou stranu burleskní tanec kombinuje prvky komedie, erotiky a umění.

I přesto je však možné v burleskním tanci najít prvky striptýzu, a to zejména v oblasti kostýmů. Burleskní tanečnice často nosí velmi odhalené a sexy kostýmy, ale ty slouží spíše jako součást show a jako prostředek, jak diváka zaujmout a ohromit.V současnosti se setkáme primárně se striptýzem, jelikož si jeho obliba stále roste.

Chcete si objednat burlesku?

Přemýšlíte nad tím, jak se zabavit v pátek či sobotu večer, nebo pouze plánujete akci jako je rozlučka se svobodou, či pořádná narozeninová oslava pro vašeho kamaráda? Burleksní tanec se považuje také za nóbl zábavu. Naše agentura vám zajistí vedle striptýzu také vystoupení burlesek v Brně a okolí. Kontaktujte nás pokud vás zajímá vystoupení našich burlesek naživo ve vaší lokalitě a na vaší párty.

 

striptérka nad patičkou stránky